Prowadzisz


Kraj pochodzenia: Etiopia

Według legendy wszystkie ziarna Arabica uprawiane na świecie pochodzą z Etiopii. To w tym kraju pasterz Kaldi spróbował czerwonych owoców, które miały silne działanie pobudzające. Inne etiopskie podania mówią o mnichach, którzy pijali pierwsze napary, by ułatwić sobie nocne czuwanie modlitewne. Z legendą związany jest też etiopski zwyczaj pijania zawsze trzech czarek naparu, by upamiętnić dzień, w którym mnisi odkryli, że palenie ziarna uwalnia jego aromat. Etiopia uważana jest za ojczyznę kawy, a ziarna Arabica pochodzące z miejscowych upraw nazywa się prababką wszystkich kaw.
Pierwsze uprawy powstały najprawdopodobniej w IX wieku. Dziś Etiopia jest jednym z czołowych producentów kawy, a z pracy przy jej produkcji utrzymuje się 12 milionów obywateli kraju. Można tutaj znaleźć wszystkie rodzaje upraw: od skupisk dziko rosnących, poprzez domowe działki, tradycyjne gospodarstwa rodzinne, a skończywszy na nowoczesnych dużych plantacjach. Kawa etiopska nie jest ostra, ani intensywna, nie powinno się jej silnie prażyć, można bowiem zniszczyć jej pierwotny, indywidualny charakter.
Najlepszą kawę uzyskuje się z dojrzałych ciemnoczerwonych owoców o przyjemnym smaku. W czasie zbiorów zrywa się tylko najbardziej dojrzałe ziarna, a następnie suszy na klepiskach domów lub na specjalnych platformach z drewna. Nocą przykrywa się je liśćmi bananowca. Po wyschnięciu miąższ owocu kawy jest kruchy i rozsypuje się pod lekkim naciskiem - to znak, że ziarna są wystarczająco suche. Wysuszone i zmielone ziarna kobiety przesiewają na plecionych z trawy sitach, oddzielając plewę z miąższu. Tak przygotowaną kawę transportuje się w workach z koziej skóry, gdyż do dłuższych przewozów na mułach worki jutowe są nieprzydatne. Najbardziej cenione gatunki rosną w rejonach: Harrar, Sidamo, Yirachette, Djimmah - doskonałe do produkcji kaw typu Mokka.
Etiopczycy nazwę kawy wywodzą od nazwy prowincji Keffa, gdzie znajdują się ogromne uprawy.

Odmiana kawy: Djimmah

Smak:
winny
Aromat:
nuta czekoladowa
Kwaskowość:
średnia
Kofeina:
około 170 mg/filiżankę
Równowaga:
średnia
Ziarno:
nierówne, małe
Metoda obróbki:
sucha
Najlepsza w kawie:
Espresso, Mokka, Cafe au Lait
Klasyfikacja:
Argentum

Arabica Djimmah jest symbolem niepowtarzalnego smaku dzikiej kawy. W ojczyźnie kawowca roślina owocuje naturalnie bez konieczności ingerencji człowieka, dlatego uprawy są ekologiczne i praktycznie dziewicze. Krzaki Coffea Arabica rosną tu na wysokości 1300 – 2100 m n.p.m. w rejonach Djimmah, Sidamo, Harrar, Keffa, Ghimbi, Lekempte.
Jeżeli ktoś zaczął pić kawę Etiopską to jest 80 %-owa szansa, że zostanie jej wierny. Kawa z rejonu Djimmah pomimo małego i nieładnego ziarna jest niezwykła w smaku, bardzo aromatyczna, winna, a co najważniejsze najbardziej pierwotna.

Odmiana kawy: Mocha

Smak:
bogaty
Aromat:
wybitnie czekoladowy
Kwaskowość:
średnia
Kofeina:
około 160 mg/filiżankę
Równowaga:
dobra
Ziarno:
równomierne, średniej wielkości
Metoda obróbki:
sucha
Najlepsza w kawie:
po turecku, Mokka, mrożonej
Klasyfikacja:
Perle

Arabica Mocha jest chyba najbardziej czekoladową kawą na świecie, a głęboki aromat przysparza jej zagorzałych wielbicieli zwłaszcza w Europie. Podobnie jak większość kaw z Etiopii, Arabica Mocha uprawiana jest ekologicznie. Dzięki naturalnej, wybitnie czekoladowej nucie i średniej mocy doskonale nadaje się do przyrządzania klasycznej mokki z dodatkiem prawdziwej gorzkiej czekolady. Koneserzy mawiają, że ta kawa ma wszystko o czym mówi legenda mokki - bogactwo i pełnię. Tak smakować może tylko kawa wyrosła w ojczyźnie drzewa kawowego.

Przejdź do sklepu online Coffea

Sonda

Jaka kawe najchetniej pijasz ?