Prowadzisz


Kraj pochodzenia: Kolumbia

Tylko jedno słowo oddaje charakter kawy kolumbijskiej... znakomita! Kolumbia jest chyba jedynym na świecie krajem sprzedającym kawę pod własną marką. Worki opatrzone trójkątnym znakiem z Kolumbijczykiem na tle gór i napisem Cafe Colombiano z całą pewnością zawierają doskonały surowiec.

Uprawy kawowca są w Kolumbii otoczone specjalną troską, nawet pojazdy przekraczające granice spryskuje się środkami unieszkodliwiającymi drobnoustroje i szkodniki zagrażające roślinom. Większość kawy rośnie na dużych, nowoczesnych plantacjach, ale cały czas blisko trzecia część produkcji odbywa się w małych, tradycyjnych gospodarstwach. Panujący tu mikroklimat umożliwia zbiory kawy niemal przez cały rok, a położenie upraw sprawia, że rolnicy nie martwią się mrozami.

Dziś Kolumbia jest największym eksporterem wysokogatunkowej kawy o silnym jedwabistym smaku i niepowtarzalnym aromacie.

Odmiana kawy: Mischung Bezkofeinowa

Smak:
łagodny
Aromat:
lekki
Kwaskowość:
niska
Kofeina:
około 2 mg/filiżankę
Równowaga:
dobra
Ziarno:
równomierne, dość duże
Metoda obróbki:
mokra
Najlepsza w kawie:
wszystkie rodzaje
Klasyfikacja:
Aulum

Zawarta w kawie kofeina uniemożliwia niektórym wielbicielom delektowanie się smakiem i aromatem najdoskonalszych ziaren Arabica. Ta gorzka, biała substancja odpowiedzialna jest za pobudzające działanie czarnego naparu. Jej nadmiar może powodować niepożądane skutki fizjologiczne zwłaszcza u osób dotkniętych schorzeniami sercowo-naczyniowymi i żołądkowymi. W tych przypadkach nie ma jednak potrzeby rezygnowania z rozkoszy picia kawy, wystarczy pozbyć się kofeiny.

Istnieje kilka metod eliminowania kofeiny z ziaren kawy. Najbardziej rozpowszechniona polega na zastosowaniu rozpuszczalników (dwuchlorometanu lub octan etylu), dzięki którym rozpuszczana jest kofeina oraz oleje nazywane woskami (steryny). Zieloną kawę profilaktycznie poddaje się obróbce parowej w temperaturze 120°, proces ten otwiera pory komórek i umożliwia lepsze przenikanie rozpuszczalnika. Odizolowaną kofeinę na ogół kupuje przemysł farmaceutyczny.

Często konsumenci martwią się, że w kawie pozostają resztki rozpuszczalników, jednak ich obecność jest naprawdę nikła i zgodna z wygórowanym ustawodawstwem (np. we Włoszech nie może przekroczyć piętnastu części na milion).

Problem stanowią woski skoncentrowane są na powierzchni ziaren i zatykające pory. Dzięki nim gazy (głównie dwutlenek węgla), utrudniają utlenianie się substancji zawartych w kawie. Ich wyeliminowanie przyspiesza proces pogarszania się jakości magazynowanej kawy. Paradoksalnie kawy bezkofeinowe mają mniej nabywców więc czas rotacji jest dużo wyższy, co sprzyja utracie aromatu.

Istnieją również inne metody eliminowania kofeiny oparte na myciu w wodzie i stosowaniu płynu selektywnie rozpuszczającego kofeinę. Pławienie ziaren w wodzie jest procesem długim i mało skutecznym, bowiem woda nie działa selektywnie, więc oprócz kofeiny wypłukuje cukry i proteiny. Zastosowanie płynu rozpuszczającego jedynie alkaloid jest więc z jakościowego punktu widzenia idealne.

Pomimo wad niektórych metod, strata związana z eliminowaniem kofeiny jest niedostrzegalna i nawet ekspert z trudem rozpoznaje kawę bezkofeinową. Na ogół, zauważalny jest jedynie niski poziom goryczki, bowiem to właśnie kofeina nadaje kawie gorzkawy smak.

Przejdź do sklepu online Coffea

Sonda

Jaka kawe najchetniej pijasz ?