Prowadzisz


Kraj pochodzenia: Meksyk

Meksyk słynie na całym świecie z uprawy kawy Maragogype nazywanej również Elephant (słoniowata). Nazwa ziaren nawiązuje do ich wielkości, potrafią bowiem być nawet trzykrotnie większe od pozostałych odmian i dochodzą do 2 cm długości. Dojrzały a zarazem subtelny smak (pomimo wysokiej zawartości kofeiny) zwieńczony jest nutami orzechowymi i koniakowymi. Marago to stosunkowo droga kawa, ale warta takiej ceny ze względu na swoją niezwykłość.

Meksykański surowiec w większości pochodzi z dziesiątek tysięcy drobnych gospodarstw. Znaczna ich część znajduje się na granicy ubóstwa, nie ma odpowiedniego sprzętu, więc uprawa jest w pełni naturalna. W efekcie jakość ziarna jest nieustabilizowana. Najlepsza kawa pochodzi z rejonu Chiapas na południu kraju, renomowane gatunki nazywają się Tapachula i Huxitla. Najwyżej cenione na świecie ziarna Elephant nazywają się Liquidamar MS i są wyjątkowo trudne do zdobycia.

Odmiana kawy: Maragogype Barranca Honda

Smak:
łagodny
Aromat:
koniakowy
Kwaskowość:
niska
Kofeina:
około 195 mg/filiżankę
Równowaga:
dojrzała
Ziarno:
równomierne, bardzo duże
Metoda obróbki:
mokra
Najlepsza w kawie:
Espresso, po turecku, Espresso Ristresso, Cappuccino, dessert, z alkoholem
Klasyfikacja:
Aulum

Meksykańska Maragogype Barranca Honda daje subtelne i dojrzałe smakowo napary. Pomimo wyjątkowo jak na ziarna Arabica wysokiej zawartości kofeiny nie jest gorzka, a jej łagodność podkreśla delikatna nuta koniakowa.

Nawet laik rozpozna Słonia Meksykańskiego trzymając w dłoni duże, ciężkie, połyskujące ziarna. Surowiec rośnie na wysokościach 400 – 1700 m n.p.m. i jest obrabiany metodą na sucho dla rynku lokalnego, a na mokro gdy jest przeznaczony na eksport. Na dość wysoką cenę ma wpływ skrupulatne sortowanie najlepszych gatunków.

Przejdź do sklepu online Coffea

Sonda

Jaka kawe najchetniej pijasz ?